Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

Dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najbardziej zaczarowane góry w Polsce. W każdym zakątku czuć ducha historii. Piękna przyroda i niezwykła architektura, dała nam najlepszych smaków mieszankę turystyczną! Podróże rozwijają i kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 45 uczniów naszej szkoły.

W dniach 29 – 30 kwietnia 2024 r. młodzież pod opieką wychowawców wyruszyła na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór. Zamku, który w czasach swej świetności uchodził za najpiękniejszy Zamek – Pałac w całej Europie. Następnie wyruszyliśmy w dalszą podróż. Kolejną, nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry i zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Nowej Słupi.  Następnie powędrowaliśmy do punktu widokowego podziwiać Gołoborze, które jest wizytówką Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Kolejną, zaplanowaną atrakcją był przejazd do Kielc. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od unikatowego miejsca na skalę kraju – rezerwatu przyrody, byłego kamieniołomu Kadzielnia. Jest to rezerwat ścisły przyrody nieożywionej i obejmuje najwyższy szczyt kieleckiej Kadzielni, który znajduje się w centrum dawnego kamieniołomu – Skałkę Geologów (295 m n.p.m.). Zmęczeni, ale zadowoleni, dotarliśmy na miejsce zakwaterowania i obiadokolacji.

Kolejny dzień wycieczki przyniósł kolejne wyzwania. Poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego w Chęcinach. Słuchając ciekawych opowieści przewodniczki, przechadzaliśmy się wśród ruin zamku, oglądaliśmy rycerskie zbroje, a na baszcie próbowaliśmy wypatrzeć Białą Damę. Następną atrakcją naszej wycieczki była wizyta w Jaskini Raj, która ukazała nam, iż natura to wspaniały artysta, a na wykonanie swojego dzieła potrzebuje tylko spokoju i… mnóstwa czasu.

Ostatnim punktem naszej podróży, był urokliwy spacer po najpiękniejszych miejscach stolicy województwa świętokrzyskiego-  Kielcach. Zobaczyliśmy m.in. Rynek z Ratuszem, ul. Sienkiewicza – główny deptak Kielc, jedną z najdłuższych ulic w Polsce, Wzgórze Zamkowe z dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich, Bazyliką Katedralną, Pałacem Tomasza Zielińskiego.

Wycieczka była bardzo udana. Cele naszej podróży zostały zrealizowane. Pełni wrażeń i zadowolenia, z uśmiechem i muzyką na ustach wyruszyliśmy w drogę powrotna do domu.