Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

Dzień patriotyczny w ZSP2

Zanim nadszedł upragniony dla Polaków Dzień Niepodległości, 11 listopada 1918 r., nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię, ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane. 10 listopada w naszej szkole, aby uczcić to wydarzenie, zorganizowaliśmy DZIEŃ PATRIOTYCZNY.

Jak co roku o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, biorąc udział w akcji Szkoła do Hymnu. W tym dniu oprócz munduru obowiązywał strój galowy z biało-czerwonymi elementami patriotycznymi. Na holu zorganizowano tematyczną wystawę. Na przerwach słuchaliśmy pieśni patriotycznych.

Klasa 3a OPW odwiedziła miejsca pamięci zlokalizowane w sąsiedztwie naszej szkoły, czyli pomnik poświęcony ofiarom Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie oraz pomnik poświęcony Łemkom, którzy w czasie akcji Wisła byli więzieni i torturowani, między innymi na terenie obozu w Jaworznie. Symboliczny znicz, zapalony przez naszych uczniów, jest wyrazem szacunku i pamięci dla poległych.

Przy obchodach Narodowego Święta Niepodległości zawsze powinniśmy pamiętać, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze, a każde pokolenie Polaków musi być wychowane w świadomości własnej kultury, historii i tradycji.