Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

Wycieczka do Krakowa

W myśl cytatu Pierra Bernardo: „Podróżować to rozwijać się“, 24 października 2023 r. uczniowie klas 2a i 2e Technikum nr 2 pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków i architektury.

W pierwszej kolejności wybraliśmy się do Muzeum Inżynierii i Techniki, które znajduje się w zabytkowych budynkach dawnej zajezdni tramwajowej. To tutaj mieściła się pierwsza w Krakowie zajezdnia tramwaju konnego i elektrycznego z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzanie MIT-u i opowieści przewodnika pozwoliły nam na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Dzięki temu patrzymy na techniczny portret miasta nie tylko z szacunkiem, ale także z czułością.


Po atrakcjach w Muzeum, udaliśmy się na uatrakcyjniony ciekawymi opowieściami spacer przez urokliwy Kazimierz, na znany wszystkim, wyjątkowy Rynek Główny.


Ostatnim punktem programu wycieczki były warsztaty w Krakowskiej Manufakturze Czekolady, gdzie mogliśmy poznać historię powstania czekolady i  procesów jej produkcji, począwszy od samego ziarenka. Uczniowie mieli okazję uruchomić swoją wyobraźnię i kreatywność w tworzeniu słodkości, które potem mogli zabrać ze sobą.


Dzięki wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną oraz doświadczyliśmy wiele radości, niezapomnianych wrażeń, niesamowitej atmosfery i pozytywnej energii, co na pewno jeszcze bardziej zintegruje nasze zespoły klasowe, umocni istniejące już przyjaźnie i pozwoli nawiązać nowe więzi.