Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

UCZNIOWIE KLAS 4 MUNDUROWYCH W AKCJI

Ochotnicy z klas: 4b, g i h mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu – zostali zaproszeni przez Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Jaworznie do udziału w ćwiczeniach sprawdzających Powiatowy Plan Ratowniczy. Zadaniem uczniów było odgrywanie ról poszkodowanych w pozorowanym wypadku masowym – zderzenia autobusu komunikacji miejskiej z samochodem osobowym.

Ćwiczenia sprawdzające Powiatowy Plan Ratowniczy odbyły się w miniony piątek, 30 września 2022 w Jaworznie. O 13.30 strażacy przyjechali więc do szkoły, aby objaśnić i przedstawić uczniom plan działania oraz odpowiednio ucharakteryzować do roli poszkodowanych. Następnie strażackimi busami, w trzech następujących po sobie grupach, wszyscy zostali przewiezieni na miejsce zdarzenia i rozlokowani w autobusie. Chwilę później przybyły jaworznickie oddziały OSP i ratowników medycznych.

Akcja ratownicza była bardzo dynamiczna. Strażacy bardzo sprawnie opanowali sytuację. Błyskawicznie rozcięli drzwi osobówki, a wyłamując drzwi autobusu, dostali się do poszkodowanych. Ciężej rannych wynieśli na noszach, przydzielając do odpowiedniej strefy zagrożenia życia, gdzie zespół medyczny udzielał fachowej pomocy. Rozstawiono namioty, do których trafiły ciężkie przypadki. Pracy nie ułatwiali ciekawscy, szukający sensacji obserwatorzy, którzy usilnie przeszkadzali kręcąc się, robiąc zdjęcia, nagrywając filmy. Wydarzenie zakończyło się około 16 i uczniowie, na szczęście cali i zdrowi, zostali przewiezieni przed szkołę. Wcześniej otrzymali podziękowania i gratulacje za pomoc, odwagę i profesjonalizm w pozorowaniu ról.

Młodzież, która uczestniczyła w zdarzeniu, mimo kapryśnej aury, była podekscytowana swoim udziałem i trudną pracą strażaków. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy się zachować, a jakich błędów unikać podczas prawdziwej takiej sytuacji, w której każdy człowiek może się znaleźć.