Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

PODPISANIE POROZUMIENIA Z JEDNOSTKA PATRONACKĄ – 5 BATALIONEM DOWODZENIA.

Dnia 23 września na terenie 5 batalionu dowodzenia w Rząsce k/Krakowa, dowódca batalionu, ppłk mgr inż. Mariusz BRODALKA oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2, dr Dobiesław DERDA, podpisali porozumienie w zakresie realizacji zajęć praktycznych w oddziale przygotowania wojskowego (OPW). Podstawą jest rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.

5 batalion dowodzenia – wcześniej 5 pułk dowodzenia, od dwudziestu lat sprawuje patronat nad klasami mundurowymi w naszej szkole. Aktualnie nasza szkoła realizuje program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, a od ubiegłego roku prowadzi naukę w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Część naszych absolwentów, rokrocznie zasila szeregi różnych służb mundurowych. Absolwenci – ochotnicy, biorący udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść 12 dniowe szkolenie poligonowe, w ramach skróconej służby przygotowawczej, zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.