Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

Dzień Dziecka w podkrakowskiej Rząsce…

1 czerwca w Dniu Dziecka kadeci z naszej szkoły uczestniczący w programie Oddziały Przygotowania Wojskowego jak również w IV edycji Certyfikowanych Wojskowych Klasy Mundurowych odbyli zajęcia praktyczne zorganizowane przez 5 batalion dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w podkrakowskiej Rząsce.

W pierwszej grupie, którą tworzyli kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego obowiązkowym punktem zajęć była wizyta w sali tradycji batalionu gdzie kadeci zapoznali się z jego historią, sylwetką patrona oraz aktualnymi zadaniami, które wykonuje batalion. Następnie zgodnie z programem poznawali tajniki musztry, uczyli się rozkładać i składać broń oraz pracowali z mapą.
W drugiej grupie kadeci IV edycji Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych ćwiczyli elementy taktyki – techniki pokonywania terenu, posługiwania się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami oraz doskonalili zagadnienia ze szkolenia strzeleckiego. W trakcie zajęć dopisała pogoda, a ich podsumowanie była wizyta na stołówce żołnierskiej i pyszna wojskowa grochówka.

mjr Piotr Jamróz