Oddziały Przygotowania Wojskowego

Oddziały Przygotowania Wojskowego to nowe, kompleksowe rozwiązanie dla uczniów klas o profilu wojskowym. Program zadebiutował w bieżącym roku szkolnym. Jest jednym z trzech głównych programów edukacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Nasza szkoła jest jedną ze 130 w kraju i jedną z dziesięciu w województwie która uzyskała aprobatę Ministerstwa Obrony Narodowej do prowadzenia tego typu klas.

Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW) będą naturalnym  następcą wygaszanych Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych Nauczanie wojskowe w OPW obejmuje  szkolenie zasadnicze w klasach I–IV technikum, w trakcie którego będą realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie V technikum, na terenie Patronackiej jednostki wojskowej.. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Za realizację programu odpowiadają organy prowadzące szkoły, a koordynowaniem całego projektu zajmuje się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Resort Obrony Narodowej ma możliwość udzielania dotacji celowej organowi prowadzącemu szkołę na zakup wyposażenia specjalistycznego, zakup jednolitego ubioru dla uczniów- dla kadetów OPW resort Obrony narodowej przygotował zupełnie nowe umundurowanie.  Aktualnie w naszej szkole klasa OPW liczy 30 kadetów. Każdy kandydat przechodzi test próby sprawnościowej który obejmuje dla dziewcząt: test siły – zwis na drążku, test szybkości – bieg zygzakiem oraz test wytrzymałości – bieg na 800 m. Chłopcy w ramach testu siły – wykonują podciąganie na drążku, w teście szybkości – bieg 10×10 oraz bieg na 1000 m. Absolwenci OPW mogą liczyć na dodatkowe punkty, przy rekrutacji na uczelnie wojskowe.