Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZSP 2!

Jak co roku, uczniowie klas trzecich Technikum nr 2 odbywali praktyki zawodowe. Tym razem ich duża część (16 informatyków i 10 logistyków) nabywała nowych doświadczeń w Martina Franca. Jest  to miejscowość położona na południu Włoch, w regionie Apulia. Powstała w okresie baroku i zachowała do dzisiaj ten przepiękny klimat. Wąskie, kręte uliczki wśród ślicznych , białych kamienic zachwycają nie tylko znawców. Przewodniki nazywają to miasto muzeum baroku na świeżym powietrzu.

Uroki miasteczka nie przesłoniły podstawowego celu wyjazdu. Młodzi informatycy poszerzali swe umiejętności w biurze organizacji, w miejscowych firmach informatycznych, a także w trakcie zawodoznawczych wycieczek. Logistyków zatrudniono w różnych firmach. Poznawali region, rozwożąc towary; zaprzyjaźniali się z Włochami,  pracując w aptekach.

Praktykanci, oprócz poznawania zasad pracy, mieli do dyspozycji sporo wolnego czasu, który zagospodarowali w różny sposób: zwiedzali goszczące ich miasto, poznawali organizację, która współorganizowała praktyki (Culture e dintorni), odbyli krótki kurs języka włoskiego, uczestniczyli w wycieczkach, których celem było poznanie różnych zakładów pracy. Zobaczyli charakterystyczne miejscowe budowle, czyli trulle. Udało im się również zorganizować wyjazd nad Adriatyk, do przepięknej miejscowości Polignare a Mare oraz do Taranto starożytnego miasta położonego nad Morzem Jońskim. Kąpiel w ciepłym morzu, choć w październiku,  to jest to!

Połączenie praktyk zawodowych z turystyką sprawia, że wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi w wiedzę, doświadczenie.