Mistrz ortografii

6 grudnia 2019r. pięcioro uczniów naszej szkoły: Wiktoria Struzik, Julia Żurkowska, Mateusz Żegleń oraz Krzysztof Helbin i Sebastian Wróblewski udało się do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie, aby wziąć udział w XVII Mistrzostwach Ortograficznych Jaworzna im. Krystyny Bochenek.

O godz. 12.00 w auli ZSP 3 bardzo licznie zgromadzili się uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami oraz osoby dorosłe, chcące wziąć udział w tradycyjnych jaworznickich potyczkach ortograficznych. Wszystkich przybyłych powitała Pani Dyrektor ZSP 3, Magdalena Dygdoń Kliemt, która dokonała także prezentacji jury konkursu składającego się z nauczycieli – polonistów z kilku szkół z terenu Jaworzna oraz przedstawiła uczestnikom regulamin dyktanda. Następnie autorka tegorocznego tekstu dyktanda, pani dr nauk humanistycznych Barbara Wolek – Kocur, socjolog, kulturoznawca, medioznawca, zapoznała tegorocznych konkursowiczów z jego treścią. Jak można było przypuszczać w związku z terminem dyktanda (6 grudnia) jego tematyka związana była z postacią świętego Mikołaja. Napisanie dyktanda zajęło uczestnikom ponad pół godziny. Najeżony pułapkami ortograficznymi tekst stanowił nie lada wyzwanie nawet dla zaprawionych w boju miłośników polskiej ortografii.

Po napisaniu dyktanda wszyscy mogli się zrelaksować przy filiżance kawy lub herbaty i słodkim „co nieco” oraz wymienić się wrażeniami i przeżyciami. W czasie gdy jury sprawdzało prace konkursowe, uczestnicy dyktanda wzięli udział w wykładzie pani dr B. Wolek – Kocur pt. „Reklama
jako przekaz perswazyjny”. Wreszcie nastąpiła długo wyczekiwana chwila prawdy. Kto okaże się mistrzem ortografii? Jury wyłoniło laureatów pierwszych trzech miejsc w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły – Mateusz Żegleń z kl. I C – stanął na podium wśród nagrodzonych, zajmując III miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Po rozdaniu nagród zwycięzcom organizatorzy zmagań sprawili konkursowiczom dodatkową niespodziankę, rozlosowując wśród nich dodatkowe mikołajkowe upominki.
Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie dla mediów i można wracać do domu, aby cieszyć się sukcesem. Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i cieszymy się razem z nim z miejsca na podium.

Maria Sutyła