IV Liceum Ogólnokształcące

Klasy POLICYJNE i WOJSKOWE

Współpraca z Policją

IV Liceum Ogólnokształcące realizuje autorski program nauczania „Edukacja obronna”. Program nauczania został oparty m.in. na programie szkolenia podstawowego wojsk, służby prewencji policji oraz straży pożarnej.

Zajęcia odbywają się na terenie jednostek:

Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego

straz

Realizacja zajęć programowych dokonuje się w oparciu o bazę szkoły, ale przede wszystkim poprzez współpracę z:

• 5 Batalion Dowodzenia w Krakowie
  • Dowództwo Komponentu Lądowego – Centrum Operacji Lądowych
  • 3 Baza Logistyczna
  • Akademia Obrony Narodowej
  • WKU w Katowicach
  • 6 Batalion Desantowo – Szturmowy w Krakowie
  • Komenda Policji w Jaworznie
  • Szkoła Policji w Katowicach
  • Państwowa Straż Pożarna w Jaworznie
  • LOK w Jaworznie
  • Szkoła Straży Pożarnej w Częstochowie
  • Wydział Zarządu Kryzysowego i Ochrony Ludności UM w Jaworznie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z Poznania

Program nauczania w klasie mundurowej obejmuje:

• przedmioty rozszerzone: geografia, historia oraz do wyboru: matematyka lub WOS
  • zwiększona liczba godzin edukacji obronnej
  • przygotowanie uczniów do testów policyjnych oraz do podjęcia studiów na kierunku prawo
  • zajęcia z przedmiotu prewencja z elementami prawa (m.in. wybrane zagadnienia z kryminalistyki)
  • samoobrona i techniki interwencji
  • zajęcia kierunkowe prowadzone przez policjantów z przygotowaniem pedagogicznym
  • wyszkolenie strzeleckie
  • ujednolicony strój mundurowy

Dlaczego wybrać tę klasę LO?

• Jest to kierunek dla kandydatów na żołnierzy zawodowych bez względu na to, czy chcą zostać szeregowcami, czy generałami, pasjonatów wojska, militariów czy tylko uważających, że ładnie im w mundurze.
  • Jest ofertą skierowaną do uczniów widzących swoja przyszłość w niebieskim, policyjnym mundurze. Powinni ją jednak rozważyć wszyscy myślący o pracy w pokrewnych policji służbach, jak straż miejska czy agencja ochrony.
  • Do zajęć dydaktycznych wprowadzono treści programowe dotyczące wybranych aspektów służb mundurowych – Sił Zbrojnych, Policji, Straży granicznej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej – ZAJĘCIA W JEDNOSTKACH.

Klasy mundurowe

Czego się nauczysz?

• Szkoła o tym profilu pozwoli Ci posiąść bogatą wiedzę z historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, edukacji obronnej, gdyż tych przedmiotów uczysz się w rozszerzonej ilości godzin.
  • Zajęcia edukacji obronnej i sportowo-obronne, szczególnie charakterystyczne dla tej klasy, odbywają się nie tylko w szkole, ale również w terenie – w V Pułku Dowodzenia w Krakowie, a prowadzone są przez specjalistów z wymienionej jednostki.
  • Oprócz zdobywania wiedzy z zakresu przedmiotów ogólnokształcących, w ciągu trzech lat nauki ćwiczysz swoją sprawność fizyczną, tężyznę i zdyscyplinowanie na poligonie, strzelnicy szkolnej, basenie, hali sportowej.
  • Ważnym elementem jest doskonalenie swoich umiejętności na obozie szkoleniowym, który organizowany jest dla chętnych uczniów.

Gdzie znajdziesz pracę?

Pracy możesz szukać w policji, straży miejskiej, firmach ochroniarskich. Absolwenci tego kierunku spełnią wszystkie warunki ku temu, aby oprócz policji i wojska, również inne służby około mundurowe były nimi zainteresowane. Znaczący procent naszych absolwentów na stałe związało swoje życie zawodowe z służbami mundurowymi (Wojskiem, Policją, Strażą Pożarną, Strażą Miejską). Najlepsi z nich brali udział w misjach pokojowych w Syrii, Iraku, Afganistanie.

Jak może wyglądać Twoja dalsza droga kształcenia?

Absolwenci tej klasy mogą kontynuować naukę na dowolnie wybranym kierunku studiów ze szczególnym uwzględnieniem prawa, administracji publicznej, AWF, szkolnictwa wojskowego, szkół pożarniczych oraz szkół policyjnych.

galeria…

• Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
  • Polska Fundacja im. Roberta Schumana

Dołącz do nas!

• Zapewniamy najlepszą ofertę edukacyjną w Jaworznie dostosowaną do potrzeb rynku pracy.
  • Przygotowujemy kandydatów do pracy w Wojsku Polskim, Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Służbie Celnej, Straży Pożarnej i Specjalistycznych Uzbrojonych Formacjach Ochronnych.
  • Zapewniamy wyspecjalizowaną, odpowiedzialną kadrę nauczycielską.

Dodatkowe atuty szkoły:

• dobra lokalizacja,
  • monitoring zapewniający bezpieczeństwo,
  • FreeWiFi ,
  • prowadzimy sekcje: strzelecką, wspinaczkową, informatyczną i wiele innych,
  • przyjazna atmosfera.

Motto ZSP nr 2:

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek