Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

IV CENTRALNY ZLOT KLAS MUNDUROWYCH

W dniach 30 września – 6 października br, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu odbył się IV Centralny Zlot Klas Mundurowych. Przedsięwzięcie zorganizowane było przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a zrealizowane przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej, 23 Pułk Artylerii i 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz jednostki wspierające poszczególne zagadnienia Zlotu.

Celem IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych jest wyłonienie najlepiej wyszkolonej w 2018 r. szkoły prowadzącej klasy mundurowe w Polsce, współzawodnictwo i rywalizacja sportowa oraz kształtowanie u młodzieży umiejętności i cech charakteru niezbędnych do współdziałania w zespole, sprawdzenie umiejętności nabytych przez uczniów w trakcie prowadzonych szkoleń i nauki w szkołach. Spotkanie było także okazją do zapoznania młodzieży szkolnej z historią i tradycjami wojsk pancernych, historią okresu II wojny światowej rozgrywającej się w rejonie powiatu żagańskiego oraz integracja uczniów z klas mundurowych.

Uczniowie zmagali się w konkurencjach w ramach marszobiegu z zadaniami do wykonania na punktach kontrolnych, tj. przenoszeniem skrzynek z amunicją, ewakuacją rannych, strzelaniem z broni pneumatycznej, rzutem granatem na odległość oraz przepychaniem samochodu terenowo-osobowego. Ponadto, wzięli udział w konkurencjach strzeleckich z kbks oraz broni pneumatycznej „krótkiej”.

Osobno oceniana była autoprezentacja szkoły w ramach konkursu musztry i piosenki marszowej oraz prezentacja szkoły.

W wojewódzkich eliminacjach zorganizowanych przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe, we współpracy z kuratoriami oświaty, wyłonionych zostało 16 drużyn stanowiących reprezentacje wojewódzkie do udziału w Zlocie.

Udział w Zlocie wzięli uczniowie z:

 • Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły, Collegium Novum, Kujawskiej szkoły Wyższej we Włocławku – województwo kujawsko-pomorskie,
 • Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie – województwo lubelskie,
 • Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej – województwo świętokrzyskie,
 • Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie – województwo zachodniopomorskie,
 • Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach – województwo łódzkie,
 • Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół z oddziałami dwujęzycznymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie – województwo opolskie,
 • Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu – województwo dolnośląskie,
 • XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku – województwo podlaskie,
 • Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim – województwo mazowieckie,
 • Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli – województwo podkarpackie,
 • Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie – województwo wielkopolskie,
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie – województwo śląskie,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli – województwo lubuskie,
 • Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim – województwo warmińsko-mazurskie,
 • Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu – województwo małopolskie,
 • Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku – województwo pomorskie.