Informacje o projekcie:

Program: Erasmus +

Typ akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.

Tytuł projektu: Zagraniczna staże szansą dla uczniów.

Termin rozpoczęcia: 01.06.2015

Termin zakończenia: 31.05.2017

Cel projektu to poprawa szans uczestników na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Będzie on osiągnięty poprzez spełnienie celów pośrednich:  umiędzynarodowieniu kształcenia w szkole i poszerzeniu kwalifikacji zawodowych i językowych uczestników w kierunku pożądanym przez zgłaszających swoje oczekiwania i potrzeby lokalnych pracodawców, współpracujących ze szkołą.

Cele te, podobnie jak wymienione w dalszej części opisu rezultaty projektu, są zgodne z celami programu Erasmus+ dla sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe:

• podnoszenie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności w zakresie ich przydatności dla rynku pracy poprzez mobilność edukacyjną i współpracę między światem edukacji i pracy;
  • podnoszenie jakości, innowacyjności i umiędzynarodowienia instytucji edukacyjnych;
  • modernizację systemów edukacji poprzez wymianę dobrych praktyk i rezultatów oraz wykorzystanie europejskich narzędzi ułatwiających uznawanie i przenoszenie kwalifikacji;
  • rozwijanie międzynarodowego wymiaru edukacji i szkoleń
  • nauczanie i uczenie się języków obcych, różnorodność językowa, świadomość międzykulturowa.

Uczestnikami projektu są uczniowie technikum uczący się zawodów:

• informatyk,
  • handlowiec,
  • logistyk.

Wszyscy w szkole uczą się angielskiego – w sumie 57 osób.

Po zakończeniu rekrutacji wzięli udział w zajęciach przygotowawczych, po czym, podzieleni na cztery grupy wyjechali  na 3-tygodniowe mobilności do Portugalii. Wyjazdy grup odbyły się  w lutym i marcu 2016 r. oraz w lutym i marcu 2017 r. Po powrocie ze staży uczniowie zkładaja raporty w systemie mTool, wypełniają ankiety ewaluacyjne.

Planowane rezultaty projektu:

• odbycie przez uczestników zajęć przygotowawczych,
  • otrzymanie przez uczestników certyfikatów odbycia zajęć przygotowujących do odbycia stażu,
  • otrzymanie przez uczestników dokumentów Europass Mobilność,
  • otrzymanie przez uczestników certyfikatów ukończenia kursu języka obcego,
  • uzyskanie przez uczestników certyfikatów odbycia stażu,
  • zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia zawodowego,
  • poznanie nowego języka obcego,
  • nabycie umiejętności obsługi nowych urządzeń i narzędzi,
  • zdobycie umiejętności pracy w zespole międzynarodowym, porozumiewającym się w języku obcym,
  • zwiększenie szans zaistnienia na rynku pracy,
  • podniesienie aspiracji zawodowych i osobistych,
  • zwiększenie motywacji  do dalszej nauki,
  • wzrost obowiązkowości i zdyscyplinowania,
  • poznanie historii, kultury i zwyczajów kraju goszczącego,
  • wypracowanie postawy tolerancji dla odmiennych zwyczajów i zachowań,
  • podniesienie prestiżu i atrakcyjności szkoły,

Poza poszerzeniem ogólnych kwalifikacji zawodowych i kompetencji osobistych, uczestnicy nabywają także wiedzę i doświadczenie charakterystyczne dla danego zawodu. Praca w wielonarodowym zespole przyczyniła się do podniesienia kompetencji językowych i poznania różnorodności kulturowej Europy;  wzmocniła  poczucie własnej wartości i pewność siebie, przyczyniła się do rozwoju osobistego uczestników.

Wielkie znaczenie ma nauka języka obcego i poznanie słownictwa branżowego w danej specjalności – z doświadczeniem zdobytym w trakcie staży ułatwi to uczestnikom skuteczne konkurowanie o pracę po zakończeniu nauki.

Po powrocie do szkoły stażyści  dzielą  się spostrzeżeniami, wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas stażu z innymi uczniami naszej szkoły. Zaobserwowanie tych zmian w postawach i umiejętnościach uczestników powinno zachęcić innych uczniów naszej szkoły do podjęcia dodatkowych wysiłków w celu podniesienia i poszerzenia umiejętności i zdobycia tak cenionego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie odbywania nauki szkolnej.

Oddziały szkoły

• Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
  • Polska Fundacja im. Roberta Schumana

Dołącz do nas!

• Zapewniamy najlepszą ofertę edukacyjną w Jaworznie dostosowaną do potrzeb rynku pracy.
  • Przygotowujemy kandydatów do pracy w Wojsku Polskim, Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Służbie Celnej, Straży Pożarnej i Specjalistycznych Uzbrojonych Formacjach Ochronnych.
  • Zapewniamy wyspecjalizowaną, odpowiedzialną kadrę nauczycielską.

Dodatkowe atuty szkoły:

• dobra lokalizacja,
  • monitoring zapewniający bezpieczeństwo,
  • FreeWiFi ,
  • prowadzimy sekcje: strzelecką, wspinaczkową, informatyczną i wiele innych,
  • przyjazna atmosfera.

Motto ZSP nr 2:

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek